in

Пицата е омиленото јадење во кампусот на Microsoft! 6 интересни факти за Microsoft!

  1. Microsoft е број еден патент држач во САД – кога станува збор за патентите, Microsoft држи едни од многуте. Тие се во првите пет компании за патенти. поднесуваат околу 3000 секоја година и поседуваат над 10.000. Поеќето од нивните патенти се поврзани со софтвер. Има патенти и за Xbox 360 што им овозможува на играчите да гледаат игри од далечина.
  2. Пицата е омиленото јадење во кампусот на Microsoft– Microsoft им нуди бесплатни пијалоци и бонбони на своите вработени. Со десетици кафетерии, повеќе од 35000 луѓе се служат секој ден. Пицата е најпреферираниот избор за храна.
  3. Вработените на Microsoft обожаваат слатки – има причина зошто Microsoft им дава бесплатни бонбони на своите вработени: бонбоните се дел од традицијата на Microsoft. Секој вработен треба да донесе по половина кило М&M на неговата годишнина од вработување. Тоа значи ако вработениот работи 10 години, тој ќе треба да донесе 5 килограми бонбони.
  4. Кампусот на Microsoft цвета со зајаци – омиленото животно на кампусот
  5. Едно време Стеве Џобс и Бил Гејтс биле пријатели – денеска постои ривалсто помеѓу производите на Microsoft и Apple. Но имаше време кога двете компании работеа заедно на оперативниот систем Macintosh. Потоа Microsoft го обелодени Windows и почна ривалството помеѓу двете компании.
  6. Повеќето од вработените се мажи – околу 29% од вработените се жени
Aerial shot of the Microsoft campus in Redmond, WA. Lake Sammamish is at top right.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote