in

Интересни ФАКТИ за вашиот мозок!

1. Мозокот на просечен човек содржи 6% масти.

2. Мозокот се развива до 25тата година на човекот.

3. Меморијата на мозокот се смета дека е неограничена.

4. Информацијата во клетките на мозокот патува со брзина над 400 километри на час.

5. Во просек, рбетниот мозок престанува да расте на 4 годишна возраст.

6. Рбетниот мозок е главен дел за комуникација на мозокот со твоето тело.

7. Мит е дека човекот користи само 10% од неговиот мозок. 

8. Човечкиот мозок тежи околу 1.5 кг.

9. Во парче од мозочно ткиво големо колку едно зрно песок, можеме да најдеме 100,000 неврони.

10. Човечкиот мозок може да генерира околу 23 вати моќ.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote