in ,

Интересни историски ФАКТИ за кои не сте учеле во училиште!

1. За време на Втората Светска Војна, Французите намерно го расипале лифтот на Ајфеловата Кула после инвазијата на Германците. Доколку Хитлер сакал да се качи на врвот на Кулата ќе требал да оди по скалите.

2. Маите не го вреднувале златото поради нивната асоцијација на жолтата боја со смртта. Тие ги вреднувале смарагдите поради нивната зелена боја која ја симболизирала богата земјоделска сезона.

3. Во една прилика пред Германија да се предаде во Втората Светска Војна откако Хитлер извршил самоубиство, Американските и Германските војници се бореле рамо до рамо против Германската дивизија Вафен-СС.

4. Јапонците во минатото намерно го правиле подот на нивните куќи да прави звуци кога ќе стапнете на него со цел да детектираат можни нинџи и крадци.

5. Грчки филозоф умрел откако желка паднала на неговата глава. Желката била фрлена од орел што летал.

6. Нов Зеланд не бил населен се до 13тиот век кога бил колонизиран од народот на Маорите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote