in

Џеф Безос донираше средства за борбата против климатските промени!

Шефот на Амазон Џеф Безос потврди дека ја донирал првата сума од планираните 10 милијарди долари со цел да помогне во борбата против климатските промени. Тој вети дека ќе донира 10 милијарди и веќе го започна тој процес. Безос, чија вредност се проценува на 183.6 милијарди долари, ги објави најновите вести на неговиот профил на Инстаграм.

Милијардерот напиша на Инстаграм профилот: „Денес, сакам да ви соопштам дека направив донација на 16 организации кој работат на солуции кои ќе се справат со климатските промени. Оваа донација од 791 милиони долари е само дел од ветените 10 милијарди со кој ќе бидат финансирани научници, програми, активисти и организации. Ние сите можеме да ја заштитиме иднината на Земјата!“

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote