in

СлаткоСлатко Што?Што?

Кафето е многу повеќе од средство за будење: Еве како вашиот омилен утрински пијалок ги обновува вашето тело, кожа и коса!

Покрај тоа што е омилен пијалок за будење наутро, кафето има безброј лековити својства кои влијаат на нашето здравје и убавина.

Кафето е буквално „вулкан“ на антиоксиданти, што значи дека се бори против сите штетни материи, токсини и слободни радикали во нашето тело, зајакнувајќи ги нашите одбранбени системи. Тој е немилосрден во борбата против стареењето на кожата, бидејќи ги елиминира токсините што се акумулираат во и врз неа и го штити од негативните ефекти на слободните радикали, зајакнувајќи ги нашите клетки.

Како да го користите кафето за вашата кожата

Наједноставниот и најефективниот начин за спречување на стареење на клетките на кожата на лицето и телото и враќање на отпорноста и виталноста на кожата – е маска или пилинг од кафе.

За маската за лице, ќе ви требаат две лажици кафе, три лажици полномасно млеко и една лажица мед. Добро измешајте ги сите состојки, нанесете дебел слој на лицето и оставете го 15-20 минути, а потоа исплакнете ја кожата со млака вода.

За пилинг за тело, кој ќе го отстрани мртвиот слој на клетки од кожата, ќе ја забрза циркулацијата и ќе го намали целулитот, потребна ви е следнава комбинација – две лажици кафе, лажица кокосово масло, лажица груб жолт шеќер и лажичка мелен цимет. Пилингот може да го нанесете на целото тело или на деловите кои се критични, каде кожата е пооштетена или се покриени со „кора од портокал“. Треба да нанесувате пилинг за кафе секој ден, 10 дена континуирано, тријте го во кожата со кружни движења најмалку 6-7 минути. Потоа исплакнете ја кожата со млака вода.

Општо е познато дека кафето е диуретик. Значи, кога се нанесува на кожата, може да помогне во „извлекување“ на вишокот течност од масните клетки, што резултира во нивно намалување и намалување на целулитот.

Кафе за коса

Кафето и неговите состојки ќе ја направат вашата коса мазна, сјајна и свиленкаста, а исто така ќе го забрза растот на нова, млада коса.

Може да користите кафе за коса, со правење чаша јако кафе и додавање на 100 мл вода во него. Кога смесата станува млака, истурете ја над косата, рамномерно, од скалпот до врвовите. Потоа покријте ја косата со пластично капаче или торба за капење и оставете ја 20 минути, а потоа измијте ја со шампон и млака вода.

За каква комбинација и да се решите – да го пиете, да го користите како маска за лице и коса или пилинг за тело, нема да згрешите, бидејќи кафето ќе ви помогне видливо и значително да ја подобрите состојбата што ве мачи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote