in

Цело време погрешно сме ги чистеле кујнските површини: Ова е вистинскиот начин!

Истражувањата покажаа дека ако не го почитувате ова правило, вашиот дом ќе биде валкан

Чистењето на кујната е секојдневна работа, што може да биде здодевно и заморно, особено ако има многу маснотии и нечистотија.

Сега, кога новогодишните и божиќните празници се на прагот, чистата кујна е приоритет.

Но, се чини дека цело време погрешно ја чистевме кујната. Без разлика дали имате нормална рутина или едноставно случајно бришете површини, експертите велат дека секогаш треба прво да ги избришете чистите области, а потоа и валканите. Ова го покажа студија на GAMA Healthcare.

Ако го направите спротивното, на крајот ќе ширите нечистотија, микроби и бактерии низ целата кујна.

Постои и посебен метод за чистење што треба да се следи при бришење на работната површина. Станува збор за обликот на буквата ‘S’, наместо да се брише од една на друга страна.

Д-р Браверман и Д-р. Ханука, поранешен лекар за NHS (National Health Service од Велика Британија) и експерти за контрола на инфекции, објасни дека овој метод ја запира контаминацијата на областа што веќе сте ја исчистиле.

“Случајно чистење на површините, почнувајќи од средината или од дното и бришејќи нагоре или надолу, има корисен ефект врз ширењето на микробите. Работата од горе надолу е најефикасен начин за бришење, но во моментов само 60 проценти од луѓето го користат овој метод”, објаснуваат тие.

Тие, исто така, предупредија дека површините мора да бидат целосно суви пред да ставите апарати или опрема за кујна повторно на место, во спротивно ризикувате да не ја чистите правилно кујната, пишува The Sun.

Докажано дека е најголемата причина за алергии: Како да се заштитите од грини и да го намалите нивниот број на минимум!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote