in

Како трчањето влијае на нашето тело?

Трчањето е физичка активност што или ја сакате или не ја сакате. Но, несомнено е дека овој вид обука има бројни здравствени придобивки.

Покрај тоа што го намалува ризикот од срцев удар и го подобрува нивото на шеќер во крвта, им помага на белите дробови да работат поефикасно. Дополнителен бонус е што само со милја и половина да трчате дневно, ја исполнувате препораката на Американското здружение за срце за 150 минути умерено вежбање или 75 минути енергично вежбање неделно.

Во споредба со одење, трчањето троши повеќе калории и поттикнува побрзо согорување на маснотии. Сепак, за оние кои се опоравуваат од повредите или се само на почетокот на нивното фитнес-патување, тоа не е безбедна опција. Трчањето предизвикува поголем стрес врз мускулите, а со тоа се зголемуваат шансите за повреди и на ногата и на коленото или глутеусот.

Ако одлучите да трчате по 1,6 километри на ден, можете да направите многу добро за вашето тело.

Ги зајакнувате срцето и белите дробови

Според д-р Алфонсо ДеЛусија, дневното трчање може да го намали крвниот притисок и нивото на холестерол, и двете промени ќе бидат од корист за вашето срце. Покрај тоа, трчањето обезбедува здрав проток на крв, но исто така ја подобрува функцијата на белите дробови. По неколку недели дневно трчање на белите дробови за поефикасно ослободување на организмот од штетниот јаглерод диоксид, и внесување на повеќе кислород до мускулите, пишува Runner’s World.

Го подобрувате расположението

Со редовно вежбање се ослободуваат ендорфини кои создаваат чувство на среќа и го намалуваат стресот.

Вежбањето има антидепресивно дејство “, рече д-р Дејвид Линден, професор по невронаука на Медицинскиот факултет на Универзитетот Johnон Хопкинс.

Другите придобивки од трчањето поврзани со мозокот вклучуваат подобрена меморија, можност за фокусирање и можности за повеќе задачи.

Ги зајакнувате мускулите

Трчањето бара учество на целиот долен дел од телото, така што сите мускули имаат корист од тоа. Сепак, трчањето ги изложува мускулите на стрес, па здравствените експерти препорачуваат да не претерувате и да не трчате повеќе од три до четири пати неделно за да му дадете време на вашето тело за одмор.

Опасно е за кожата

Иако секојдневното трчање го зголемува протокот на крв низ телото, да се биде на отворено ја изложува кожата на штетни УВ зраци кои го забрзуваат процесот на стареење на кожата. Ако одлучите да трчате, не заборавајте да ставите крема за сончање.

Трчачко лице е термин што се користи за да се опише лице по години трчање. Експертите веруваат дека трчањето и секој повторлив кардио тренинг може да предизвикаат штета затоа што се намалува количината на колаген и еластин во кожата, а и двете компоненти се клучни за одржување на кожата млада.

Трчањето може да ги влоши постојните состојби како розацеа и го зголемува ризикот од осип на кожата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote