in

УбавоУбаво WTFWTF НервозенНервозен СлаткоСлатко СмешноСмешно Што?Што? ТаженТажен

Намирници кои НЕ СМЕЕТЕ да му ги давате на вашето куче!

Сè што е вкусно за луѓето, не треба да го консумираат нивните миленичиња со четири нозе. Некои намирници и пијалоци се токсични, а во најлош случај може да бидат фатални за кучињата.

Така грозјето содржи оксална киселина која кај кучињата може да предизвика акутна бубрежна слабост и може да биде опасна по живот.

Кучињата дури и не треба да земаат кафе бидејќи неговата состојка метилксантин влијае на нивниот нервен систем, а во некои случаи може да резултира со смрт. Симптомите вклучуваат напади, треперења, немир, хипертермија, дијареја, повраќање и срцева аритмија.

Какаото и чоколадото се проблематични поради тоброминот, горчлив алкалоид. За кученца и помали кучиња, дури и мали количини можат да бидат фатални.

Суровиот грав содржи фитохемаглутинин што може да предизвика згрутчување на црвените крвни зрнца. Последиците се оток на црниот дроб, треска и грчеви во стомакот, пишува ДПА. Варениот грав не е штетен за кучињата.

Сулфурна киселина од црвен кромид ги уништува црвените крвни клетки на кучиња. Кромидот е отровен за кучињата во количина од пет до десет грама на килограм телесна тежина. Најчесто резултира со дијареја, крв во урината, повраќање и отежнато дишење.

Коските од живина се остри и лесно скршени, што може да доведе до сериозни повреди на усната шуплина, грлото и стомакот кај кучињата, а авокадото содржи хемиско соединение магдонос, што предизвикува дијареја и повраќање и може да биде многу опасно за кучињата.

Ксилитол, замена за шеќер кој се наоѓа во некои производи, исто така може да биде фатален за кучињата затоа што предизвикува зголемена секреција на инсулин 10-30 минути по консумирањето, што доведува до хипогликемија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote