in

Кои вежби треба да се избегнуваат навечер, а кои не?!

Утринско или попладневно вежбање може да ја зголеми енергијата и да го подобри менталниот фокус. Дали има слични придобивки ако вежбате навечер?

Иако вечерното вежбање има многу предности, треба да го испланирате тренингот според она што планирате да го направите после него, без разлика дали ќе спиете, ќе работите ноќна смена или нешто друго.

Постојат неколку работи што треба да ги знаете за ноќните вежби, како и за тоа кои вежби треба да ги прескокнете.

Избегнувајте кардио тренинг
Според Мајкл Бреус, психолог и експерт за спиење, одредени вежби можат да помогнат или да ги нарушат моделите на спиење.

На пример, тој објасни како „се чини дека редовниот кардио тренинг им помага на луѓето да заспијат“, но сето тоа зависи од тоа кога тренирате.

Бреус препорача да го завршите кардио тренингот најмалку четири часа пред да одите во кревет, бидејќи мелатонинот, хормон создаден од мозокот, а кој помага кога станува збор за спиење, се ослободува кога основната телесна температура е ниска. Обуката ја зголемува таа температура.

Прескокнете го тренингот HIIT
Кит Хоџис, овластен тренер, рече дека тренинг со интервал со умерен или висок интензитет може да ве разбуди и дека „ендорфините ослободени после вежбање обезбедуваат еуфоричен поттик во енергијата“. Значи, ова можеби не е најидеалната опција ако вежбате пред да одите во кревет.

Обука за сила е добар избор за вечер
Да се ​​придржувате на помалку динамични вежби е најдобро пред спиење, рече Татјана Бонкомпанџии, овластен тренер и ви предложи да се држите до тренинг за силата навечер.

И јогата е добра идеја
Бреус препорача лесна јога пред спиење затоа што „помага да се фокусира умот и да се релаксира телото“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote