in

СлаткоСлатко

КОЛАЧ СО ДВЕ ЈАБОЛКИ во бел сос: мек и сладок!

Комбинација на традицијата – колач што не може да се заборави

Состојки:

 • 250 мл кисело млеко
 • 100 гр кафеав шеќер
 • 80 мл масло
 • 200 гр брашно
 • 80 гр шеќер
 • 50 гр лешници
 • 2 јаболка
 • 30 гр путер
 • 1 јајце
 • 10 гр прашок за пециво
 • екстракт од ванила

Прелив:

 • мед
 • Грчки јогурт

Подготовка:

Измешајте кафеав шеќер, масло, јајца, брашно, кисело млеко, лешници, екстракт од ванила и додадете јаболка на коцки. Додадете прашок за пециво.

Истурете во подмачкана тава. Во мал сад измешајте ги шеќерот, циметот и стопениот путер. Промешајте Посипете ја со смесата.

Печете на 160 степени – 40-45 минути. На готовиот, сервиран колач посипете грчки јогурт и прелив од мед.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote