in

Што?Што?

Не ја фрлајте кората од портокал: Може да ви биде од голема корист за безброј работи!

Имаме одлични идеи за вас како да ја користите кората од портокал и кога го јадете ова здраво овошје.

 

Брз освежувач на воздухот. За да го разнесете прекрасниот мирис на портокал низ куќата, треба да го сторите следново: Во едно мало тенџере ставете кора од портокал, едно стапче од цимет и неколку каранфилчиња, истурете вода и ставете го врз шпоретот малку да проврие. Прекрасната арома ќе се чувствува со часови.

Пилинг за тело и лице. Исушете кора од портокал на сонце или на ниска температура во рерна, а потоа сомелете ги во блендер или мелница за кафе. Измешајте го со брашно од леблебија и користете го како одличен пилинг за тело и лице.

За убава коса. Ставете кора од портокал да се впие во јаболков оцет некое време, а потоа исплакнете ја косата со течноста за да ја одржите здрава, сјајна и мека.

Да ги истера мравките. Измешајте ја кората од портокал со чаша топла вода, ставете сè во блендер и измешајте. Истурете ја добиената мешавина во мравјалник, градина или балкон, на места каде што сте забележале мравки. Делува доста ефикасно.

За чистење тави. Преполовете го портокалот, натопете го во талог од кафе и потријте ја тавата – таа ќе биде како нова!

За третман на мигрена. Сварете ја кората од портокал во вода и оставете ја да отстои 10 минути. Пијте го како чај и вашата мигрена ќе исчезне.

За чистење на микробранова печка. Ставете кора од портокал во сад, наполнете ја со вода и ставете ја во микробранова печка пет минути, а потоа едноставно избришете ја внатрешноста со сунѓер.

За чистење на дрвена даска. Ќе го решите непријатниот мирис на даската за сечење со триење со кора од портокал и едноставно исплакнете со ладна вода.

За чистење тенџериња. Ако вашиот ручек е добро изгорен во тенџерето во кое се готви, ставете кора од портокал и ставете ги на шпоретот да се крчкаат со малку вода. Сите изгорени делови ќе исчезнат и нема да остане трага од изгореното.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote