in

УбавоУбаво

Слоевит и кремаст колач со две кори и два фила: Ова е најубавото домашно задоволство!

Неодолива комбинација на сочни филови и меки кори

Состојки за првата кора: 6 јајца, 200 гр шеќер, 4 лажици зовриена вода, 150 гр брашно, 1 вреќа прашок за пециво, 2 лажици какао.

За втората кора: 5 белки, 160 гр шеќер, 3 лажици брашно, 250 гр печени и сецкани ореви.

За кремот 1: 5 жолчки, 200 гр шеќер, 300 гр путер.

За кремот 2: 350 мл млеко, 1 кесичка пудинг од ванила, 3 лажици шеќер, 2 вреќи ванилин шеќер.

За глазура: 100 гр млечно чоколадо, 25 гр путер, 2 лажици млеко.

Погледнете ја деталната подготовка на колачот во видеото подолу!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote