in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Лудо тесто што може да стои и до 7 дена: Што и да посакате, можете да направите од него!

Од оваа тесто можете да направите што и да ви падне на памет – од пица, слатки и солени ролни, мини пица, лепињи..

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 1 лажица сол
  • 1 дл масло
  • 4 дл јогурт
  • 2,5 дл млеко
  • 1 свежа коцка квасец
  • 2 лажици шеќер
  • 2 јајца

Подготовка:

Како и со подготовката на други тесто, ставете топло млеко во кое ќе додадете малку шеќер, квасец, 2 лажици брашно.
Промешајте малку за да се стопи шеќерот за побрзо да го подигне квасецот. Пожелно е да се задржи просторијата топла со цел побрзо да се постигне посакуваната реакција.
Во друг сад измешајте ги преостанатите состојки.
Кога квасецот се зголеми доволно, ставете го на средината на брашното.
Месете го тестото да биде мазно. Ако ви се залепи за раце, додадете малку повеќе брашно.
Ставете го тестото во една кеса.
Можете да го забрашнете за да не се лепи. Важно е добро го зацврстите кесето за да нема воздух.
Ставете го тестото во фрижидер, каде што можете да го чувате до 7 дена.
Пред да го размесите, тестото треба да се остави на топло место најмалку еден час, и колку подолго, толку подобро.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote