in

Што?Што?

3 магични трикови за беспрекорно чисти фуги: Еве како лесно да ја отстраните нечистотијата помеѓу плочките!

Откријте на кој начин го решите проблемот со фугите во купатилото и кујната

Фугите ги поврзуваат плочките на ѕидот или подот во бањата и кујната, а на овие површини се акумулира голема прашина и нечистотија.

Затоа, чистењето на овие површини не е воопшто лесно затоа што валканите споеви се заглавуваат на мала површина помеѓу керамичките плочки.

Затоа, подолу ќе ви претставиме три природни решенија со состојки кои сите ги имате дома.

Прашок за пециво

Прашок за пециво е еден од најлесните домашни препарати за валкани фуги.

Само посипете ги со прав, оставете ги да се растопи(треба да трае околу 30 минути) и исплакнете со вода.
Прашок за пециво го отстранува бигорот, маснотиите и дамките.

Тоалетна течност

Направете воден раствор на детергент за чистење на купатило со комбинирање на половина литар детергент и половина литар вода.

Навлажнете ја смесата на четка за заби и исчистете ги фугите.

Раствор на оцет и сода бикарбона

Оваа комбинација ги отстранува тврдоглавите нечистотии, наслагите од бигот и маснотии, па дури и наслагите од ‘рѓа.

Измешајте 100 ml оцет, 100 ml вода и пакет сода бикарбона.
После тоа, нанесете го добиениот раствор на фугите и оставете го околу 40 минути.
На крајот, само исплакнете со вода.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote