in

ИНТЕРЕСЕН ПОТЕГ? Властите на Малта планираат да им понудат 200 евра на туристите како поттик за летните одмори!

Властите на Малта планираат да понудат по 200 евра на секој странски турист кој ќе помине најмалку три дена во таа островска земја во текот на следното лето.

Намерата на малтешките власти е да ја оживеат туристичката индустрија и да бидат чекор понапред од ривалските туристички земји.

Министерот за туризам на Малта, Клејтон Бартоло, денес го претстави планот, велејќи дека повеќето ограничувања воведени поради „ковида 19“ се очекува да бидат укинати до 1 јуни, како и дека туристите кои ќе резервираат сместување во туристички хотели, ќе добијат пари по пристигнувањето.

Покрај тоа, Бартоло истакна дека туристите кои ќе резервираат сместување во хотели со пет starвезди ќе бидат наградени со 100 евра од Државната управа за туризам, додека другите 100 ќе бидат дадени од хотелската администрација.

Податоците од Светскиот совет за патувања и туризам покажуваат дека туризмот директно или индиректно сочинува повеќе од 27% од економијата на Малта, но секторот е изложен на ризик од јавна пандемија 19.

Малта ја посетија повеќе од 2,7 милиони странски туристи во 2019 година, но тој број е намален за повеќе од 80 проценти од откривањето на вирусот корона во март минатата година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote