in ,

Мажите откриле која женска фризура е најубава за нив и зошто

Иако жените со долга коса изгледаат поинтелигентни, оние со кратка коса покажуваат нежност и женственост.

Идејата дека жените со долга коса се сметаат за попривлечни во очите на мажите е поддржана со децении со примери од популарната култура и еволутивната психологија.

Сепак, една студија покажува дека кратката коса е поврзана со различни, но не и полоши аспекти на женската привлечност. Жените со долга коса изгледаат „здраво“ и „интелигентно“, додека убавиците со пократки фризури покажуваат „грижа“ и „женственост“.

Конечно, сè се сведува на преференции, но има многу повеќе причини зошто некои мажи ги привлекуваат дами со кратки фризури.

Кратката коса привлекува поголемо внимание

Кратките фризури се издвојуваат од останатите, па мажите обично секогаш ги забележуваат. Многу мажи кои претпочитаат жени со кратка коса, рекоа дека им се допаѓа храброста и уникатниот изглед на сопственикот на фризурата.

Лицето и вратот доаѓаат до израз

Можеби сте забележале дека на модните ревии, моделите често имаат фризури кои им отвараат поголем дел од лицето и вратот. Ова е затоа што косата може да се меша и да ја крие женската енергија. Мажите исто така се согласуваат дека лицето и вратот се многу привлечни.

Кратката коса бара помалку одржување

Потребно е многу повеќе време за стилизирање на долга фризура, а на мажите не им се допаѓа кога жените се подготвуваат премногу долго.

Самодоверба

Не секоја жена е подготвена да експериментира со кратка фризура. Потребна е храброст, како и самодоверба, а мажите ги привлекуваат жени со висока самодоверба.

Не им смета

Мажите не сакаат кога косата им влегува во очите и устата. Покрај тоа, тие исто така не сакаат да гледаат коса на подот. Затоа, пократката коса им одговара повеќе.

Тоа често значи дека жената се грижи за својот изглед
Ако жената се одлучи за кратка фризура, тоа значи дека добро се грижи за себе. Ова е многу важно за мажите, бидејќи им покажува дека жената е заинтересирана да се грижи за својот изглед, пишува порталот „Bright Side“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote