Ana

Active 7 hours, 54 minutes ago

Економични, сочни, кремасти и вкусни – празнични салати за сечиј џеб

Ако сакате нешто поразлично од руска и пилешка салата, еве неколку брзи и економични рецепти за салати за Нова година и Божиќ. 1. Таратор од морков Потребни состојки: 4 лажици маслиново масло 4 моркови 2 чешниња лук 250 грама павлака 1 лажичка сол ¼ лажичка морско оревче 3 лажици сецкани ореви Начин на подготовка : Излупете и изрендајте ги морковите, потоа во една тава ставете маслиново масло и додадете ги изренданите моркови. Пржете ги морковите додека не омекнат. Од кога ке се изладат малку морковите, во подлабок сад додадете ја павлаката, изренданиот лук, сол, морско оревче и исецканите ореви. Подготвениот таратор […] More

submitted by