in

ТаженТажен

БИЗАРНО! Манати изумираат на Флорида!

Рекорден број манати умираат на Флорида од глад предизвикана од загадување.

Комисијата за заштита на рибите и животинскиот свет на Флорида објави дека од 1 јануари до 2 јули биле регистрирани 841 смрт на морски крави. Ова го сруши рекордот на смртни случаи од 830 лица во текот на целата 2013 година.

Биолозите сметаат дека загадувањето на водата ги уништува корените на морската трева во областите на Флорида и со тоа се намалува количеството храна за морските крави.

Институтот за истражување на риби и диви животни во Флорида објави дека повеќето смртни случаи се случиле во текот на постудените месеци кога морските крави мигрирале во индиската речна лагуна каде што изумрела поголемиот дел од морска трева.

Чамците се исто така главна причина за смртта, со најмалку 63 манати убиени од брод оваа година.

Во 2017 година, морската крава беше класифицирана како загрозен вид и еколозите се борат да ја преквалификуваат. Флорида е дом на околу 6.300 манати во споредба со 90-тите години кога имаше околу 1.300 манати.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote