in

НА ДЕНЕШЕН ДЕН! – 26 МАРТ!

Ова се значајни настани во светот на денешен ден, 26 март.

1881 година – Романија стана кралство, а Чарлс I од германската династија Хоенцолерн-Сигмаринген беше прогласен за крал.

1892 година – Умре Волт Валтер Витман, автор на колекцијата „Ножеви од трева“.

1893 година – Роден е Палмиро Толјати, еден од основачите и долгогодишен генерален секретар на Комунистичката партија на Италија (1927-1964), приврзаник на полицентризмот во комунистичкото движење и основач на концептот за „италијанскиот пат кон социјализмот“.

1914 година – Роден е американскиот писател Томас Ланиер Вилијамс – Тенеси, кој се здоби со широка популарност со драмите („Стаклена менажерија“, „Трамвај наречен желба“, „Мачка на врел лимен покрив“).

1923 година – Умре француската актерка Сара Бернхард, која ја одбележа театарската ера како најголем трагичар во своето време. Уживаше голема популарност и нејзините современици ја нарекуваа „божествена Сара“.

1945 година – По тешки борби, американските трупи го освоија пацифичкиот остров Иво Џима во Втората светска војна. Американците изгубија повеќе од 4500 војници, а 22 000 Јапонци беа убиени или заробени.

1953 година – Американскиот микробиолог Џонас Едвард објави откривање на вакцина против детска парализа.

1971 година – Шеикот Муџибур Рахман (Муџибур) го прогласи Источен Пакистан за независна држава Бангладеш.

1973 година – Умре англискиот писател, актер и пејач Ноел Куавард. Разновидниот мајстор на сцената стекна голема популарност со своите драми, скици и музички емисии („Вител“, „Паднати ангели“, „Лесна доблест“, „Збор и музика“, „Приватен живот“).

1979 година – Египетскиот претседател Анвар и израелскиот премиер Менахем потпишаа мировен договор во Вашингтон. Тоа беше првиот мировен договор меѓу еврејска држава и арапска земја.

1992 година – Поранешниот шампион во бокс во тешка категорија Мајк Тајсон е осуден на шест години затвор за силување.

1993 година – Советот за безбедност на ООН гласаше за испраќање на 30.000 мировници во Сомалија. Тоа беше досега најголемата и најскапа мировна операција на ООН.

1997 година – 39 слично облечени тела на припадниците на сектата „Портата на рајот“ се пронајдени на различни места во Калифорнија, извршувајќи масовно самоубиство.

2002 година – Серија земјотреси ја погодија провинцијата Баглан во Авганистан, при што загинаа 1.000 лица.

2004 година – Јапонски суд нареди владата и компанијата да платат 88 милиони јени како компензација на група Кинези принудени да работат во Јапонија за време на Втората светска војна.

2006 година – На предвремените парламентарни избори во Украина, Партијата на регионите на премиерот Виктор Јанукович освои најмногу гласови, по што следи „портокаловата хероина“ Јулија Тимошенко и Коалицијата на украинскиот претседател Виктор Јушченко (Наша Украина – народна самоодбрана) на трето место.

2011 година – 100.000 луѓе протестираат во Лондон, бидејќи владата на премиерот Дејвид Камерон, во обид да го намали буџетскиот дефицит, ги намали јавните трошоци за 80 милијарди фунти. Советот на синдикатот оцени дека ова се најголемите демонстрации на граѓанското општество во последните неколку години.

2015 година – почина шведскиот поет Томас Транстремер, добитник на Нобеловата награда за литература во 2011 година, еден од најважните скандинавски писатели по Втората светска војна.

2018 година – Во пожар што избувна во трговски центар во рускиот град Кемерово загинаа 64 лица, од кои 41 дете.

2019 година – Европскиот парламент ја поддржа директивата со која се укинува полугодишното движење на часовникот на ниво на ЕУ од 2021 година и им останува на земјите-членки да одлучат дали да се одлучат за летно или за зимско сметање на времето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote