in

Најсочнен и наједноставен колач на светот: Сипана пита од цреши која ќе ве воодушеви!

Потребни состојки:

(мерка за суви состојки е чаша од 2дл)

 • 2 чаши брашно
 • 2 чаши гриз
 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша мелени лешници или ореви / може без нив
 • малку сол
 • 1 прашок за пециво 10гр
 • 2 ванилин шеќер 20гр
 • 1-1,2 кг свежи или одмрзнати цреши / наместо цреши можете јаболка или малини
 • 1/2 или 1 чаша шеќер во зависност од киселоста на црешите
 • 1-2 лажици рум, може и без ако не сакате рум
 • 150 гр маргарин / замрзнат рендан
 • 10g маргарин за подмачкување на плехот
 • шеќер во прав за наросување

Во зависност од рерната, печете го колачот 40 минути ако имате рерна со вентилатор, а до 60 минути доколку немате вентилатор.

Во прилог погледнето го видеото:

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote