in

Намирници кои ќе ви помогнат за миг да ги изгубите „зимските“ килограми!

Оние кои обично добиваат вишок килограми во текот на зимата, можат да побараат решение во конзумирање на одредена храна.

Меѓу храната која помага во слабеењето во текот на зимата, дефинитивно е морковот. Овој зеленчук е малку калоричен и богат со растителни влакна.

Ореви и семиња се добра комбинација и се одлична закуска. Тие може да се сервираат наместо закуски, и тие ќе служат во процесот на здраво слабеење.

Медот активира хормони кои го потиснуваат апетитот и помагаат да се изгубат вишокот килограми.

Јајцата содржат малку калории и ве одржуваат сити подолго време. Тие се исто така богати со витамини и минерали.

Една порција јагоди содржи 49 калории, а ова овошје е богато со витамин Ц, растителни влакна, калциум и магнезиум.

Грчки семиња или семе од тилчец помагаат во регулирање на нивото на шеќер во крвта и го забрзуваат метаболизмот.

Во 100 грама цвекло има околу 43 калории, 10 грама јаглехидрати и 0,2 грама маснотии. Цвеклото е познато по тоа што е корисно во процесот на слабеење.

Циметот го забрзува метаболизмот и слабеењето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote