in

СлаткоСлатко

Закуска направена од одмазда! 170 години од создавањето на првиот чипс – нема да верувате што се случило тогаш (ФОТО)

Сакајќи да му се одмазди на гостинот во ресторанот, готвачот направил тенки, препржени, солени компири, но гостинот всушност бил воодушевен од оваа гурманска креација.
Нема сомнеж дека чипсот е една од омилените закуски и за децата и за возрасните. Филмска вечер, патување во кино или роденденска забава, речиси не може да помине без него.

Сепак, дали знаевте дека чипсовите настанале од одмазда?

На 24 август 1853 година, индискиот готвач Џорџ Спек го испече првиот чипс во близина на Саратога Спрингс, Њујорк. Готвачот го налутил еден гостин кој се пожалил дека неговите пржени компири се премногу дебели. Во знак на одмазда, фрустрираниот готвач ги исекол компирите многу тенко и ги пржел толку долго што компирите се распаднале кога ги пикнал со вилушка.

Уште повеќе, рече дека намерно ја пресолил креацијата наменета за неговиот гостин. Меѓутоа, храната толку му се допаднала што веднаш нарачал уште една порција. Наместо одмазда, создадена е закуска која ја сакаат луѓето ширум светот!

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Измијте ги четирите компири, излупете ги, исечете ги на тенки парчиња, исцедете ги и исушете ги со крпа.

Се ставаат во плех обложен со хартија за печење, се прелива со масло, сол, се зачинува со мелен бибер и се меша.

Наредете ги во еден слој и печете во рерна 45 минути со повремено мешање.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote