in

СлаткоСлатко

ДАЛИ Е МОЖНО?! Научниците се на добар пат да направат равенка за среќа!

Истражувачите од „Универзитетскиот колеџ во Лондон“ (UCL) ја создадоа играта „Проект за среќа“ во потрага по равенка што ќе објасни што нè прави среќни.

За да го утврдат тоа, тие направија игра што ги охрабри играчите да донесат ризични одлуки и да кажат што мислат дека ќе оди. Играта ја играа повеќе од 18.000 луѓе, па истражувачите добија увид во врската помеѓу успехот, очекувањата и нивото на среќа на играчите.

Тие ги поврзаа резултатите со скенери за мозок за подобро разбирање на среќата и еден ден создадоа равенка што ќе ги објасни различните фактори кои се важни за чувството на среќа кај секој од нас.

Еден од заклучоците беше дека за среќа не смееме да гледаме на тоа како на цел, туку како на средство или алатка, за да добиеме увид во тоа како ги правиме работите врз основа на чувството.

Претходните студии нудеа формули за среќа во форма на совети да спиете повеќе, да вежбате и да се храните поздраво, додека други препорачуваат медитација и поминување повеќе време со семејството.

Научниот тим од UCL, предводен од Роб Рутлиџ, откри дека иако сите овие работи се навистина поврзани со среќата, тие не работат за сите луѓе, па затоа се обидоа да најдат една работа што ќе биде заедничка за сите.

Помалку е повеќе
„Среќата е доста комплицирана. Може да се промени брзо и е различно за секого на начини што научниците сè уште не ги разбираат. Во нашето истражување, кое сè уште трае, ние се обидуваме да добиеме поцелосен увид во тоа што всушност претставува среќата “, вели Ралида.

Еве сега дојдовме до тоа зошто играта е важна.

„Бидејќи знаеме колку се среќни луѓето да играат игри, сакавме да видиме дали играта може да ни даде подетални информации за комплексноста на среќата. Досега успеавме да разбереме дека нашата среќа е во голема мера одредена од нашите очекувања. Кај 18.420 луѓе кои ја одиграа нашата игра, видовме дека нивото на среќа не зависи толку од тоа колку добро се снаоѓаат, туку од тоа дали се одвиваат подобро отколку што очекуваа. „Големите очекувања се голем проблем за среќата и не е паметно да му кажете на пријател дека сигурно ќе му се допадне подарокот што сте му го купиле бидејќи ги зголемува очекувањата и го брише елементот на изненадување“, објасни Ратлиџ.

Тој исто така додаде дека проблемот со користењето на овој трик во секојдневниот живот е што нивото на среќа се одредува според очекувањата за идните настани.

Средство, а не цел

Тимот предложи да гледаме на среќата како алатка или средство, а не како цел. Тие тврдат дека чувството на среќа може да открие дали работите зачудувачки добро одат за нас, дали не мотивираат во клучни моменти или не известуваат дека треба да смениме нешто, пишува Дејли Меил.

Играта што ја направи тимот вклучува четири игри кои се фокусираат на несигурност, размислување за иднината, учење и напор, четири работи за кои невролозите тврдат дека се клучни за среќата.

Научниците сè уште не успеале да направат равенка за среќа, но се надеваат дека податоците што ги собрале ќе им помогнат да ги направат во блиска иднина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote