in

Научник пронашол начин да комуницира со пајаци?!

Научник од Соединетите американски држави успеал да ја „претвори“ мрежата што еден пајак ја направил во музичка композија. Експертите веруваат дека преку ова можно е да се пронајде начин луѓето да комуницираат со пајаците.

Научникот ја направил музиката користејќи ги френквенциите со кои мрежата вибрира. Тоа го постигнал користејќи ласер и компјутерски алгоритми. Ова ново откритие може да се употреби за да се воспостави некаква комуникација со пајаците во блиска иднина, веруваат арахнолозите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote