in

Неколку факти за државата која е најголем произведувач на млеко вo светот – ИНДИЈА!

Taj Mahal.

1. Езерото Lonar во Иднија е направено од метеор.

2. Mawsynram е највлажното место во Индија и во светот. Годишно врне 11,873 милиметри дожд.

3. Shani Shingnapur е село во Индија кадешто куќите немаат врати.

4. Индија е единствената држава во светот каде што има донесено закон за права на кравите.

5. Индија има најголем број на вегетеријанци во светот.

6. Највисокиот терен за крикет во светот се наоѓа во Иднија и е на надморска височина од 2,144 метри.

7. Индија е втора во светот по луѓе што го зборуваат англискиот јазик.

8. Индија е најголем произведувач на млеко во светот.

9. Постојат над 300,000 џамии во Индија.

10. Бројот на луѓе што патуваат со воз во Индија на дневно ниво е еднаков на бројот на жители во Австралија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote