in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Пијалок број еден – неверојатно брзо слабее

Дури и птиците на гранката знаат дека обичната вода е најдобриот пијалок за угаснување на жедта, и не само што е најздрава, туку помага и при слабеење. Но, еден додаток го прави уште подобар сојузник во борбата против килограмите.

Водата придонесува за слабеење на начин што го задоволува апетитот. Бидејќи центарот за глад и жед во мозокот е на истото место, не е тешко да се измами мозокот, што може да ја замени гладта за жед.

Големата национална студија објавена во „Annals of Family Medicine“ откри значајна поврзаност помеѓу недоволниот внес на вода и дебелината, докажувајќи дека хидратацијата игра голема улога во контролата на тежината.

За да бидат работите подобри, откриен е уште побрз начин за слабеење со помош на течности. КИМ.

Можете лесно да направите вода со ким сами дома користејќи семе од ким. Овој зачин, богат со антиоксиданси, го подобрува имунолошкиот систем и здравјето на дигестивниот систем, го намалува воспалението, како и ризикот од рак.

Кимот согорува маснотии

„Кимот е истражуван за придобивките од губење на тежината и се покажа дека го забрзува метаболизмот. „Побрзиот метаболизам значи дека телото согорува калории побрзо и подобро“, посочуваат експертите.

Една мала клиничка студија вклучи 88 гојазни жени. Експерименталната група конзумираше јогурт со ким двапати дневно во текот на три месеци. Контролната група консумирала иста количина јогурт, но без ким во истиот период. Само оние жени кои јаделе ким изгубиле значителна тежина, а на крајот од студијата имале и пониски нивоа на холестерол и триглицериди во крвта.

Водата со ким, исто така, помага да се контролира шеќерот во крвта. Кога шеќерот во крвта е висок, повеќе гликоза се складира во вашите клетки отколку што ви треба за енергија и на тој начин се претвора во маснотии.

Како да пиете вода со ким?

Водата со ким може да се пие топла или ладна.

Натопете лажичка семе од ким во околу три децилитри вода и оставете да отстои преку ноќ. Некои луѓе го мелат семето малку пред тоа, но тоа не е потребно.

Наутро, варете ја смесата од ким и вода околу пет минути.

Кога водата ќе се излади, процедете ги семињата и пијалокот е подготвен за консумирање.

Можете да додадете мед или цимет во пијалокот за подобар вкус, пренесува EatThis.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote