in

Што?Што?

НЕПРОМИСЛЕНА ОДЛУКА? На повеќето луѓе во Тексас ќе им биде дозволено да носат скриен пиштол без дозвола!

Пратениците во американската држава Тексас го усвоија предлог-законот што ќе им овозможи на повеќето луѓе да носат скриен пиштол без дозвола.

Според сегашниот закон во Тексас, носачите на оружје мора да имаат дозвола, завршена обука и проверка на полициските записи.

Сепак, Сенатот со мнозинство републиканци во Тексас гласаше за укинување на овие ограничувачки мерки.

Предлог-законот сега е испратен до гувернерот Грег Абот, кој најави дека ќе го потпише актот и покрај предупредувањата од организациите за контрола на оружјето дека ќе ја загрози јавноста.

Во Тексас, прописите за носење оружје се веќе меѓу најблагите во Соединетите држави, а на јавноста и е дозволено да носи пушка без дозвола.

Според новите регулативи, секој над 21 година ќе може да носи пиштол, освен ако не биде гонет или забранет да поседува оружје.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote