in

Најнов вид, Ламбда вид! Се шири во повеќе земји!

Светската здравствена организација посвети посебно внимание на вирусот корона вирус C37, познат како варијанта на Анда или ламбда.

СЗО посвети посебно внимание затоа што овој вид доведува до честа инфекција и се појавува истовремено во неколку земји.

Пред една недела, СЗО го класифицираше вирусот како „под опсервација“ (ВОИ, варијанти на интерес), бидејќи беше потврден во 29 земји, а седум од нив се земји од Латинска Америка, Бразил, Колумбија, Еквадор, Мексико, Аргентина, Перу и Чиле.

Варијантата ламбда прв пат се појави во август 2020 година во Перу, а скоро една година подоцна тој вид доминира таму со 82 проценти, додека во Чиле предизвикува секоја трета инфекција.

Микробиологот од универзитетот „Кајетано Хереди“ во Лима, Пабло Кукајама и неговиот тим ја откриле оваа варијанта во нивната татковина и тој верува дека Перу, со 187 000 смртни случаи и највисока стапка на смртност во светот, станал местото каде што се појавил новиот вид.

Научниците велат дека ќе мора да се навикнеме на тоа дека во Латинска Америка се појавуваат нови соеви на вирусот корона, каде се регистрирани повеќе од милион смртни случаи.

Експертот на СЗО за вирусни заболувања, Хаиро Мендез Рико, за Дојче веле изјави дека досега нема индиции за агресивно однесување на варијантата ламбда и покрај можноста за поголема стапка на инфекција и дека поради недостаток на втемелени истражувања е невозможно да се спореди тоа вирус со варијанти на гама и делта.

Варијантите гама и делта, како и претходните варијанти на алфа и бета, припаѓаат на „загрижувачките соеви“, а докажано е дека се повеќе заразни, потешко се контролираат и доведуваат до сериозни болести.

Хаиро Мендез Рико вели дека вакцината е ефикасен лек против мутирани соеви и дека сите одобрени вакцини се генерално ефикасни против сите варијанти на корона што се во оптек низ целиот свет, така што нема причина да се претпоставува дека тоа не е случај со ламбда соевите .

Многу научници тврдат дека пандемијата ќе заврши само кога ќе се вакцинираат 80 проценти од светската популација, а дотогаш може постојано да се појавуваат нови варијанти на вирусот.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote