in

Едноставен начин за сецкање кромид! [ВИДЕО]

Иако многу рецепти започнуваат со варење и сецкање кромид, малкумина сакаат да го исецкаат, па една жена се покажа на социјалната мрежа TikTok!

Линдзи за нејзината техника сецкање кромид вели дека „има смисла“, а нејзиното видео е прегледано повеќе од 870.000 пати.

„Сакав да ви покажам како сечам кромид, бидејќи на некои ми изгледа чудно, но за мене е толку логично“, рече таа.

@lyndseymjames

Diced onion hack! ##hack ##fyp

♬ original sound – Lyndseyj

Прво, вели таа, излупете го надворешниот слој на кромидот, а потоа исечете ја само долната страна, за да можете да ја поставите главата на таблата за сечење, додека од другата страна (горе) останува прицврстениот дел од коренот.

„Потоа сечете од горе надолу; ќе го свртите и исечете, а потоа оставете одреден простор и повторно исечете, итн. Водете грижа за далечината, така што зеленчукот да остане во едно парче“, објасни таа и додаде – како што некои луѓе лупат портокали.

Кога има кромид кој „личи на цвет“, вели таа, свртете го „на страна“ и исецкајте во спротивна насока – и готово!

„Зошто некој би го сецкал поинаку“, се прашува Линдзи во своето видео, кое е „лајкувано“ повеќе од 100.000 пати и доби повеќе од 1.600 коментари.

„Не е чудно, генијално е“, напиша еден корисник, а многу други заклучија дека всушност целиот живот погрешно го исекле кромидот“,

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote