in

Организаторите на Евровизија ја отфрлија белоруската песна затоа што е политичка! [ВИДЕО]

Унијата на европска радио-телевизија (ЕБУ) ја отфрли белоруската песна на Евровизија и најави дека ќе ја дисквалификува Белорусија доколку не ја смени или предложи нова.

Песната на бендот, која претходно објавуваше песни навредливи протести против претседателот Александар Лукашенко, го предизвика гневот на опозициските политичари и повиците на некои членови на Европскиот парламент за исфрлање на Белорусија од популарното натпреварување.

“Заклучивме дека песната го доведува во прашање неполитичкиот карактер на Евровизија. Покрај тоа, реакциите што ги предизвикаа ја загрозуваат репутацијата на Евровизија”, рече ЕБУ.

Песната на групата Galasy ZMesta содржи изрази како „ќе ве научам на ред“ и на официјалниот канал на YouTube на натпреварот доби 5.800 лајкови и 40.000 допаѓања од повеќе од половина милион прегледи.

Критичарите велат дека изведбата на песната ќе ја легитимира насилната пресметка на Лукашенко против луѓето кои излегоа на улиците по спорните претседателски избори во август минатата година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote