in

ПЕШТЕРСКИТЕ ЛУЃЕ ПОД ДЕЈСТВО НА ДРОГА ЦРТАЛЕ ПО ЅИДОВИТЕ? Научниците со неверојатни тврдења (ФОТО)

Новото истражување за цртежите создадени пред пет милениуми ги доведе експертите до нови заклучоци.

Цртежите пронајдени во пештерите ширум светот се повеќе или помалку поврзани со истите карактеристики и причини, но новото истражување на цртежите направено пред пет милениуми ги навело експертите до нови заклучоци – дека нивните автори можеби биле под дејство на лекови додека сликале.

Занимавајќи се со пештерата Пинвил во Јужна Калифорнија, која беше именувана по цртежот на неговиот „таван“, „Сајанс“ пишува дека некои од цртежите се уникатни.

Споменатиот цртеж е во форма на дупка и наликува на цвет датура, кој содржи алкалоиди кои сочинуваат психоактивно соединение, а чии џвакани остатоци ги пронајдоа експертите во вдлабнатините на wallsидовите на оваа пештера.

Остатоците беа пронајдени пред 13 години и иако од нив не беше можно да се извлечат траги на ДНК, научниците успеаја да дојдат до заклучок дека станува збор за цвет датура.

Врз основа на ова откритие и заклучок, тие претпоставија дека цртежите се создадени под влијание на халуциногени, кои луѓето од тоа време, жители на пештерата, ги извлекле со џвакање цвеќиња. Сепак, тврдат тие, цртежите не се создадени како резултат на психоактивно влијание, туку затоа што тоа растение им било важно.

„Цртежот покажува растение кое делува халуциногено, но не и визијата што ја создава неговата употреба“, објаснува археологот Дејвид Робинсон.

  • На овој начин, тие го почитуваа растението, велејќи: „Ова растение е кул“ – додава тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote