in

PFIZER поднесе барање за итно одобрување на ВАКЦИНАТА ВО ОВАА ДРЖАВА!

Американската фармацевтска компанија Пфајзер поднесе барање за итно одобрување за употреба на нивната вакцина против корона вирусот во Индија, изјави министерот за здравство во Индија. Пфајзер, чија вакцина неодамна беше одобрена во Велика Британија, го поднела ова барање минатата сабота.

„Го поздравуваме интересот на компанијата Пфајзер за барањето на итната дозвола за вакцинирање во нашата држава“ изјав министерот. На Индиските власти, обично им е потребно околу 90 дена за да донесат одлука за таквата апликација, но бидејќи се работи за вакцина против Ковид-19, одлуката можно е да биде донесена побрзо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote