in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Пита со вишни и гриз – Безвременски десерт кој сите го обожаваат

СОСТОЈКИ:

  • 250 гр путер
  • 200 гр шеќер (или помалку, ако сакате)
  • 1 јајце
  • 400 гр бело брашно
  • 500 гр излупени цреши
  • 4 лажици гриз

ПОДГОТОВКА:

1. Изматете ги путерот, шеќерот и јајцето (извадете го путерот од фрижидерот најмалку половина час пред да започнете со мешање). Кога убаво ќе ги измешате состојките, додадете брашно и ситно измесете го тестото.

2. Кога ќе добиете убаво тесто што не ви се лепи за рацете (ако ви се лепи за раце, додадете малку повеќе брашно), поделете го на два дела, ставете го во вреќа и оставете го да остане 2-3 часа во фрижидер.

3. Откако тестото ќе се стврдне во фрижидер, истурете го во два круга. Ставете го првиот круг во калап и посипете го со две лажици гриз. Наредете ги вишните преку гризот и посипете го остатокот од гризот над црешите.

4. Покријте ги вишните со друг круг или исечете ленти од тесто и направете мрежа.

5. Ставете ја питата во рерна загреана на 175 ° C и печете ја околу 50-60 минути, или додека лентите од тесто не поруменат.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote