in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Вака практично се чисти куќата: 4 трикови за домот секогаш да ви блеска!

Една од главните причини што сите мразиме за чистењето е премногу работа. Општото чистење нè исцрпува барем двојно повеќе отколку да сме чувале сè во ред цело време, односно сме чистеле малку, но редовно, но и тоа е болно и тешко за нас.

Добрата вест е дека постојат неколку начини да се направи за секоја површина од вашата куќа блесне за брзо време. Еве трикови кои ќе ви помогнат да ги исчистите просториите и предметите во вашиот дом беспрекорно и брзо.

Магична паста за купатило

Направете паста за чистење на купатилото и отстранување на мувла од фугите. Во една чаша измешајте 1/4 хидроген, половина чаша сода бикарбона и една лажица детергент за миење садови. Нанесете ја пастата на плочките и оставете ја да стои. Потоа добро измијте ги и исплакнете со топла вода.

Отстранување влакна од домашно милениче

Леплива лента ќе ви помогне брзо да ги отстраните прашината и влакната од домашните миленици. Залепете парче леплива лента околу раката така што леплива страна да биде однадвор и нежно поминете ја преку мебелот. Лепливата лента ќе ги фати сите влакна и нечистотија.

Шољата се чисти сама од себе

За да го одржите вашиот тоалет чист, истурете малку детергент во садот за четкa. На тој начин, секогаш кога ќе ја исчистите чашата по вонредна состојба, ќе биде дезенфицирана, а исто така ќе ја исчистите и самата четка.

Нов пристап кон чистење на подот

Совршено исчистете ги подовите со средство што можете сами да го направите. Измешајте во кофа седум литри топла вода, половина лажица детергент за садови и половина лажица оцет. Детергентот за миење садови ќе ја исчисти целата нечистотија од подот, додека оцетот ќе ја дезинфицира.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote