in

ТаженТажен

ВНИМАВАЈТЕ! Прашања кои ќе ги повредат вашите соговорници без ваша намера!

Понекогаш се случува да навредуваме други луѓе дури и без да сме свесни за тоа. Најчесто, виновник е одредено прашање што им го поставивме, а што се чини дека е нешто што луѓето обично го кажуваат во секојдневната комуникација. Сепак, постојат ситуации во кои треба да избегнувате поставување на такви вообичаени прашања, а на вас е да процените сами кога и во чие друштво е во ред да ги прашате. Останете со нас ако сакате да откриете кои пет прашања многумина ги сметаат за навредливи иако немавте намера да им замерите.

1. „Зошто сè уште си сам/а?“

Никој не сака да го потсетува на неговото мачење, поради што многумина не сакаат да го слушнат ова прашање. Вашиот најдобар пријател веројатно нема да се налути ако му го поставите ова прашање, но не можеме да гарантираме дека нема да ги вознемирувате вашите други познаници, кои можеби не избрале да бидат сингл.

2. “Зошто изгледаш толку уморно?”

Кога некому ќе му кажете дека изгледа уморно, де факто ќе му кажете дека изгледа лошо. Од таа причина, ова прашање треба да се избегнува, но исто така и поради фактот што некое лице кое не е во најдобра состојба може да има многу добра причина зошто изгледа уморно и можеби не сака да разговара со вас за тоа.

3. “Дали сте изгубиле тежина?”

Ова прашање може да се толкува и како изјава дека предметното лице претходно се здебелило, што сигурно никој не сака да го чуе, иако е точно. Слабеењето може да се должи на болест, што е исто така тема што не треба да се покренува пред вашиот соговорник да одлучи да ви се довери.

4. “Што работиш?”

На невработените нема да им биде пријатно кога ќе ги прашате каде работат, но и оние кои не се задоволни од нивната кариера. За да бидете сигурни дека не го правите вашиот соговорник непријатно, пред да му го поставите ова прашање, почекајте тој да ви го постави истото. Ако тој нема да ве праша, прескокнете ја оваа тема.

5. „Колку години имаш?“

Постојат луѓе кои не сакаат да ги потсетуваат на нивната возраст. Тие може да жалат за минатото или да чувствуваат дека не постигнале доволно во животот во споредба со нивните врсници. Без оглед на вистинската причина, нашата препорака е да го поставите ова прашање само на деца и адолесценти, а во присуство на возрасни, воздржете се од зборување за возраста.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote