in

СлаткоСлатко

Предупредување од ОН: Мора да бидеме подготвени за појава на нов Ел Нињо

Во многу делови од светот, озлогласениот метеоролошки феномен Ел Нињо повторно се појави и речиси сигурно ќе влијае на глобалната клима во втората половина на оваа година, објави во Женева Светската метеоролошка организација (СМО).

 

Климата создадена од Ел Нињо повторно се појави во тропскиот дел на Пацификот за прв пат по неколку години, а тоа би можело да ги зголеми глобалните температури и да ги промени регионалните временски и климатски шеми, пренесува ДПА.

WMO со 90 проценти сигурност тврди дека овој феномен ќе доминира во втората половина од годината, но степенот на ова влијание сè уште не може да се предвиди.

Последен пат силните ефекти на Ел Нињо беа почувствувани во 2015/2016 година, научниците не се согласуваат за влијанието на тој феномен врз климата во сезоната 2018/2019.

„Почетокот на Ел Нињо во голема мера ја зголемува веројатноста дека температурните рекорди повторно ќе бидат соборени“, рече директорот на СМО Петери Талас.

Тој ги повика владите да преземат превентивни мерки со цел да се спасат човечки животи во екстремни временски услови.

Ел Нињо не е поврзан со климатските промени предизвикани од човекот, но може значително да го засили нивниот ефект бидејќи дополнително ја загрева атмосферата.

 

Тоа е феномен кој се појавува на неколку години, паралелно со затоплувањето на Тихиот Океан и слабите трговски ветрови кои дуваат од суптропските области кон Екваторот.

Ефектите главно ги чувствуваат Југоисточна Азија, Австралија, Африка и Централна Америка, додека во Европа се претежно ограничени. Феноменот спротивен на Ел Нињо е климатскиот феномен Ла Ниња, кој главно ги карактеризираше изминатите три години.

Ел Нињо е глобален атмосферско-океански феномен кој се јавува поради промените во насоката на ветерот и температурата на водата во тропскиот дел на Тихиот Океан. Самиот термин „Ел Нињо“ значи „мало момче“ на шпански и се однесува на бебето Исус, бидејќи ефектите од Ел Нињо најмногу се чувствуваат околу Божиќ.

Ел Нињо носи влажно и дождливо време и поплави во инаку суви области на Јужна Америка и сушен период во Индонезија. Во периодот на Ел Нињо се менуваат струите на ветерот кои дуваат од запад кон исток, а потоплите води се акумулираат кон источните делови на Тихиот Океан, со што се подига нивото на океанот и се намалува дебелината на слојот хранливи материи во него.

Резултатот од Ел Нињо се смета за невообичаено обилни летни дождови долж бреговите на Еквадор и северниот дел на Перу, суши во јужен Перу, североисточен Бразил, Австралија и регионот Сахел и необични временски феномени долж бреговите на Северна Америка, со неколку торнада. .

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote