in

Што?Што?

5 причини зошто младите жени влегуваат многу рано во менопауза: Ова се најголемите фактори на ризик!

Некои не можат да бидат засегнати, но други може да се спречат или намалат со редовни прегледи и соодветна терапија

Во просек, жените влегуваат во менопауза на 51 година. Сепак, тоа може да се случи подоцна, но и многу порано, а кога точно, зависи од бројни фактори.

Овие 5 фактори ве изложуваат на ризик од рана менопауза:

  1. Хируршки интервенции

Како прво, станува збор за операции и интервенции поврзани со репродуктивниот систем. Но, може да бидат засегнати и други барања во областа на стомакот, кои влијаат на протокот на крв во областа на репродуктивните органи, пишува goodhouse.ru.

  1. Намалена или прекината функција на јајниците

Некои болести или состојби можат да предизвикаат јајниците да престанат да функционираат дури и кај помлади жени. Затоа е многу важно да се прават редовни прегледи најмалку еднаш годишно, за да не се пропуштаат задоцнетите дијагнози. Запомнете дека многу болести на репродуктивните органи не даваат никакви симптоми долго време.

  1. Синдром на полицистични јајници

Во оваа состојба, лузни и воспаленија се појавуваат на ткивото на јајниците, кое влијае на овулацијата и ги уништува фоликулите, што може да предизвика рана менопауза.

  1. Автоимуни болести

Како прво, во прашање се инсулин-зависни дијабетичари, како и луѓе кои страдаат од хипотироидизам, ревматоиден артритис и лупус. Ако страдате од овие состојби, ризикот од рана менопауза е зголемен.

  1. Терапија за лечење на рак

Хемотерапија и зрачење често може да предизвикаат рана менопауза. Одредени лекови кои се препишуваат на луѓе со малигни заболувања исто така го зголемуваат ризикот на менопауза.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote