in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Кои се најчестите причини за тинитус (шум во ушите)

Man is covering his ears with hands and suffering from tinnitus

Тинитус се појавува одеднаш и може да биде прилично иритирачки.

Според Американското здружение за тинитус (АТА), тоа е сензоневрална реакција во мозокот на оштетување на увото. Во лаичка смисла, тоа е силен, досаден зуи во вашиот уво.

Зуењето може да биде наизменично или континуирано. И додека за некои е оптоварувачки, за други апсолутно не е важно.

Тинитусот некои го опишуваат како звук на ringвонење, додека некои слушаат зуење, кликање или пулсирачки звук.

Постојат неколку причини зошто може да се појави тинитус.

Гласна музика

Да, гласната музика може да предизвика проблем. Тинитус како последица на слушање гласна музика е губење на слухот предизвикано од бучава. Претежно е привремен проблем и луѓето можат да очекуваат да се опорават за 72 часа. Ако сте изложени на гласна музика или бучни градежни работи, размислете да користите чепчиња за уши.

Премногу восок

Восок или церумен, ги штити нашите уши и има антибактериски својства. Но, неговата акумулација може да предизвика губење на слухот, што може да доведе до тинитус. Откако лекарот ќе ги исчисти ушите од вишок восок, вашиот слух се подобрува и тинитусот исчезнува.

Инфекција

Настинка или инфекција на ушите или синусите може да предизвика зуење. Лекувањето на инфекцијата ќе го подобри вашиот слух и ќе се ослободи од иритирачкиот звук.

Лекови

Тинитусот може да биде несакан ефект на одредени лекови, како што се антибиотици, нестероидни антиинфламаторни лекови и диуретици, па дури и аспирин. Лековите базирани на кинин исто така можат да предизвикаат тинитус. Разговарајте со вашиот лекар ако земате некој од овие лекови и ако ви ringвонат ушите.

Повреди на главата

Повредите на главата исто така може да бидат причина за тинитус. Удар во главата може да доведе до крварење зад тапанчето, кое се повлекува за околу шест недели, а потоа слухот се опоравува.

Со потрес на мозокот, всушност може да добиете потрес на внатрешното уво, што може да предизвика губење на слухот, вртоглавица или зуење, вели неврологот д-р Кристен Ангстер за списанието Men’s Health.

„Внатрешното уво обично се обновува спонтано. Но, ако имате честа вртоглавица или ако слухот не се опорави сам по неколку дена, посетете лекар за понатамошна проценка “, советува д-р Ангстер.

Ковид-19

Повеќе од една година на пандемија, ние учиме за разни болести и долгорочни ефекти предизвикани од kovid-19. Тинитус беше еден од нив, иако имаше само неколку студии кои се занимаваа со овој проблем.

Една студија објавена во списанието „Frontiers in Public Health“ покажа дека над 3.100 испитани лица имале тинитус, 237 испитаници рекле дека страдаат од симптоми на коронавирус, а околу 40 проценти од таа група изјавиле дека имаат тинитус.

Д-р Ангстер вели дека е сè уште рано да се поврзат тинитусот со ковид-19.

„Да, видов дека некои пациенти имаат тинитус, но очигледно не е толку раширен како губење на мирис. Мислам дека ќе дознаеме повеќе за тоа како одминува времето. Тоа е нешто на што сè уште обрнуваме внимание “, вели д-р Ангстер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote