in

Принцот Хари победи во судската постапка против британските издавачи на таблоиди!

Британскиот принц Хари победи во судска постапка против издавачот на британските таблоиди заради написот дека тој и свртел грб на армијата кога се повлече од кралските должности минатиот март.

Хари покрена правна постапка откако „Меил во неделата“ и „Мејл онлајн“ објавија во октомври дека војводата од Сасекс повеќе не е во контакт со маринците со кои имал официјална врска пред да се повлече од кралските должности.

Во написот се вели дека внукот на кралицата Елизабета Втора ги отфрли вооружените сили и ги игнорираше писмата на поранешниот британски началник на армијата.

„Сите овие обвинувања се лажни и беа прифатени од„ Мејл Сандеј “и„ Мејл интернет “, иако дури откако веќе беше направена голема штета“, изјави правната застапничка на Хари Џени Афија пред лондонскиот Висок суд.

Таблоидот се согласи да го плати обештетувањето што Хари ќе го донира на меѓународната спортска манифестација „Инвиктус Игри“, што ја започна за војниците ранети во борбите, додаде адвокатот.

Принцот Хари помина една деценија во вооружените сили и служеше на две мисии во Авганистан пред да стане постојан кралски претставник. Во 2017 година, неговата баба го прогласи за почесен генерал на Кралската морнарица.

Но, тој мораше да се откаже од таа титула кога ги напушти кралските должности во договор со кралицата и другите членови на семејството и се пресели во Соединетите држави со сопругата Меган и нивниот син Арчи.

Британските медиуми тогаш напишаа дека тој е вознемирен затоа што мора да се откаже од воените врски, што многу го цени.

„Неоснованите, лажни и клеветнички приказни (…) не само што претставуваа личен напад на војводата, туку и го доведуваа во прашање неговото служење на оваа земја“, рече Афија.

Врската на Хаи и Меган со британските таблоиди стана сè понапната од нивната венчавка во 2018 година. Двојката минатиот април објави дека повеќе нема да комуницираат со четири публикации, вклучително и Меил. Тие беа обвинети за лажно и инвазивно пријавување.

Тужбата за клевета на Хари е одвоена од тужбата на Меган против Меил затоа што тој објави делови од приватното писмо што таа го испратила до нејзиниот татко Томас Маркл во 2018 година.

Минатиот месец, Меган го повика Високиот суд да донесе одлука дека објавувањето на писмото ја нарушува нејзината приватност и авторско право и дека нема потреба од потенцијално непријатно судење што треба да се одржи подоцна оваа година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote