in

Пристигна првиот звук од Марс! [ВИДЕО]

Првиот видео запис од Марс, благодарение на роверот Perseverance на НАСА, беше испратен од Црвената планета.

Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето на вселенскиот брод на Марс. Аудио материјалот од Марс е 10 секунди, на кој се слушаат роверот и звукот на ветрот на Марс.

Додека претходните авиони враќаа „филмови“, кои всушност се само слики поврзани во GIF формат, Perseverance има видео камери со одлични можности. Rover има вкупно 23 камери, кои вклучуваат и зум и можност за прикажување во боја.

Можно е видеото да содржи звук снимен од еден од двата микрофона на роверот, кој бил вклучен за да се слушнат звуците на влегување, спуштање и слетување. Роверот и неговиот приврзан хеликоптер, наречен генијалност, слетаа на Марс во четвртокот, на 18 февруари.

При слетувањето, роверот пренесуваше податоци и слики користејќи орбитер „НАСА“ „Марс“, кој кружи околу планетата од 2006 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote