in ,

Што?Што?

Побарувачката за чоколадо се намали како резултат на пандемијата, пропаѓаат тони висококвалитетно какао!

Само две години откако водечките светски производители на какао – Брегот на Слоновата Коска и соседната Гана се здружија заедно за да ги принудат големите корпорации како Nestle и Harsh да плаќаат повеќе за своите плодови, обидите за контрола на цената на суровините полека пропаѓаат.

Купувачите на какао одбиваат да плаќаат, овошјето се трупа во магацините, а земјоделците се толку очајни што некои од демонстрантите дури спиеја пред канцеларијата на регулаторното тело што продава какао, барајќи итни мерки.

“Страдаме од акумулација на какао. Тешко е да ги храниме своите деца”, се жали Баба Кампе, земјоделец кој расте на плантажа од осум хектари.

Земјоделците сега ја плаќаат цената. Бреговите на Брегот на Слоновата Коска и Гана, кои сочинуваат скоро 70% од светските резерви, го проширија производството во истиот момент кога пандемијата на коронарниот вирус ги заклучи градовите од Париз до Лос Анџелес. Новите околности значително ја намалија побарувачката. Лозарите не можат да ја продаваат својата суровина и немаат начин како да ја складираат.

Цените се драстично намалени, вишоците се натрупуваат

Производителите на чоколада ширум светот ја користат незавидната состојба во која се најдоа земјоделците со цел да ги намалат трошоците и да купат суровини по многу поевтини цени.

Посредниците плаќаат помалку од минималната цена пропишана од владата, а Брегот на Слоновата Коска мораше да понуди огромни попусти за да се ослободи од посевите на оваа сезона.

Просечната западноафриканска фарма не надминува 3,5 хектари и храни шест до осум членови на семејството.

Повеќе од половина одгледувачи на Брегот на Слоновата Коска живеат под прагот на сиромаштија. Без пристап до наводнување и современи земјоделски технологии, тие се потпираат на време. Сега веќе не е важно затоа што нема клиенти.

Без прослави и собири – без чоколадо

Чоколадото е луксузен производ кој најмногу се купува за време на празници, собири, прослави и подароци.

Фановите на чоколадо спакувани во атрактивни кутии и обвивки често купуваат импулсивно, а пандемијата на вирусот коронум ги принуди луѓето се повеќе да се свртуваат кон купување преку Интернет и да го намалат бројот на патувања до продавниците, каде се одлучија за некои слатки во последните моменти пред да одат на исходот.

Отсуствуваше и набавката на разни празнични пакувања чоколади, кои обично се подаруваат на Божиќ и Нова година.

Пандемијата го намали производството и создаде глобални вишоци, па затоа Брегот на Слоновата Коска сега се бори да продаде дури и најквалитетно какао во светот. Неодамна беше принудена да го продаде најдоброто какао по цена што се намали за дури 150 фунти (205 долари) по тон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote