in

Откриени остатоци од „првата жртва на чума“ стара 5.000 години!

Научниците открија нов конкурент за „титулата“ на првиот човек кој починал од чума.

Човек кој починал пред повеќе од 5000 години во денешна Летонија бил заразен со најстарата позната варијанта на болеста, според новите докази.

„Ова е далеку најстарата жртва на чума што ја откривме“, рече д-р Бен Краус Ќора од Универзитетот во Кил во Германија.

Човекот бил погребан со уште тројца на гробишта од неолитскиот период, во близина на реката што се влева во Балтичко Море.

Истражувачите собрале ДНК примероци од коските и забите на сите четири лица и ги тестирале за бактерии и вируси.

Тие беа изненадени кога открија дека еден ловџија-собирач, човек на дваесетина години, бил заразен со антички вид чума предизвикана од бактеријата Јерсинија пестис.

„Веројатно бил каснат од глодар, заразен со Јерсинија пестис и починал за неколку дена или една недела подоцна, од септичен шок“, рече Краус Ќора.

Чумата се проширила во Европа во 14 век и збришала околу половина од населението. Болеста се врати во бранови во текот на неколку векови и предизвика милиони смртни случаи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote