in

Дали легендарниот стратег Рафа Бенитез се враќа во Ливерпул, но овој пат Гудисон Парк?!

Челниците на Евертон се изненадени од неочекуваното заминување на Карло Анчелоти во Реал Мадрид и брзаат да најдат нов менаџер. Како можен наследник на славниот Италијанец, не се споменува никој друг, освен исто така прославениот Рафа Бенитез.

Проблемот е што Шпанецот ја стекна таа слава во соседството, на „Енфилд Роуд“. Во 2005 година, кога му ја донесе титулата европски шампион на Ливерпул во незаборавното „враќање“ во Истанбул, тој засекогаш доби посебно место во историјата на Ливерпул и во срцата на навивачите на овој клуб. Тоа е видено многу пати откако тој го напушти клубот. Како овациите што ги доби кога се врати на „Енфилд“ како менаџер на Њукасл.

Сепак, тешко е да се замисли на клупата на синиот дел од Мерсисајд. Или можеби не? Тој дури им беше препорачан на соседите од легендарниот дефанзивец на „црвените“, Џејми Карагер.

Англиските медиуми пишуваат дека името на Рафа Бенитез сериозно се разгледува во Евертон. Но, тоа не е единствената. Спомен е и Дејвид Мојс, шкотски тренер кој порано беше многу успешен на клупата на Евертон. Благодарение на тие резултати и препораките на неговиот сонародник, Сер Алекс Фергусон, тој стигна до клупата на Манчестер Јунајтед. Во меѓувреме, тој постигна добри резултати со Вест Хем. Тој има договор со челниците на овој клуб да остане уште три години, но договорот сè уште не е потпишан и тоа им дава надеж на луѓето од Евертон.

Како можни кандидати се споменуваат и некои поранешни менаџери во Премиерлигата. Долгогодишниот „војник“ на Бурнмаут, Еди Хоу, како и Португалецот Нуно Еспирито Санто кој до неодамна седеше на клупата на Волците од Вулверхемптон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote