in ,

СлаткоСлатко

Рај на земјата: Овој остров е прогласен за најубав на светот (ВИДЕО)

Кога ќе помислите на Филипините, првото нешто што ви паѓа на ум е прекрасни смарагдни оризови полиња, вулкани, водни биволи и насмеани луѓе…

Филипините се составени од повеќе од 7.000 острови и ако го погодите вистинското време од годината, ќе се чувствувате како островите да се таму само за вас. Типичен филипински остров се состои од џунгла, планини и прекрасни песочни плажи врамени со кристално чисти води и корални гребени. Се разбира, не секој остров е ист, има многу варијации на оваа тема – од мали песочни острови во средината на океанот до големи пренаселени мега-острови како Лузон и Минданао. Оние кои се љубители на уживање на плажа и нуркање треба веднаш да ги посетат Висајас (Висајас), место каде што има многу можности за посета на други острови и каде совршената плажа е претставена во многу различни форми. Оние туристи кои се љубители на авантура и сакаат да играат Survivor треба да одат на некоја од помалку посетените плажи.

 

@trainpal

POV: you’re near one of the most beautiful seas on earth 😳🌏 Coron, Palavan, Philippines #palawan #coron #philippines #travelphilippines #travelwithtrainpal #fyp

♬ original sound – TrainPal

 

Филипините се дел од Југоисточна Азија кој е одвоен од копното – не само географски, туку и духовно и културно. Овде можете да видите уникатен спој на шпанско-филипинска колонијална архитектура, извонредни и вековни цркви кои стојат над плоштадите, сето тоа благодарение на шпанското владеење на Филипините кое траело 350 години. Сепак, настрана од овие надворешни влијанија, Филипините се единствен ентитет за себе. Луѓето кои живеат овде се едноставно Филипинци и горди на тоа, секогаш расположени и подготвени за забава.

Foto: Shutterstock/R.M. Nunes

 

Кога зборуваме за Филипините, мора да напоменеме дека наоѓањето на изолирана и прекрасна плажа не е единствената активност што ве очекува овде. Постојат прекрасни пешачки патеки во планините на Северен Лузон, истражување на пештерите Самар, змејови и сурфање на ветер, нуркање, рафтинг и кајак. Ова место има многу да им понуди на оние кои се осмелуваат да излезат и да го истражуваат. Една од работите што ги прават Филипините толку посебни е фактот што филипинскиот остров Палаван е прогласен за најубав остров на светот.

Ништо не го дефинира островот Палаван подобро од водата што го опкружува. Со прекрасни погледи на вода, диви животни кои владеат со земјата и во водата, овој регион на Филипините е многу популарен. Поради својата силуета – се протега на 650 километри, односно сè до Борнео – овој остров е навистина совршен избор за одмор, рекреација, авантура, уживање или што и да посакате.

Градот Пуерто Принцеза, кој се наоѓа во централниот дел на островот, е кулинарска престолнина на местото и совршено место за почеток на истражување. Повеќето патници се упатуваат на север кон Ел Нидо или градот Корон, кои се идеални доколку сакате да посетите повеќе острови, обидете се да нуркате во архипелагот Бакуита и Каламианес.

Брегот на овој остров е алтернативен автопат за патниците кои пристигнуваат со брод и посетуваат мали и автентични рибарски села, населби кои се популарни кај туристите или ненаселени острови. Во јужниот дел, каде што топографијата на островот е малку погруба, можно е да се истражуваат планини крунисани со џунгли. Во таа област има неколку одморалишта и хотели кои ќе ви овозможат да уживате во невиден комфор, среде никаде.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote