in ,

Што?Што?

РАПУНЗЕЛ ОД РЕАЛНИОТ ЖИВОТ! Девојка ја истрижа својата коса долга два метра по 12 години! [ВИДЕО]

Од 2018 година, Ниланши Пател од Модас во државата Гуџарат во Индија ја носи титулата тинејџер со најдолга коса. Во тоа време имала 16 години, а косата била долга 170,5 сантиметри.

На шест години имала лошо искуство со фризер, па затоа решила да не се шиша повеќе. Таа ја следела одлуката долги 12 години и ја опишувала косата како „среќна“. Минатиот јули, непосредно пред нејзиниот 18-ти роденден, Ниланши ја измери косата за последен пат. Тогаш беше долг два метра.

По многу години фризури и трите гинисови рекорди што ги заработи, Ниланши реши да го прекине овој рекорд.

Долго време размислуваше што ќе прави со исечената коса, дали ќе ја стави на аукција, ќе ја донира во добротворни цели или во музеј.

Нејзината мајка Каминибен и помогна во таа одлука, истакнувајќи дека нејзината приказна е создадена за да ги инспирира другите луѓе да ја изложуваат својата коса во музеј. Потоа Каминибен се обврза да ја донира својата коса во добротворни цели како поддршка и да ја испрати Ниланши во музејот.

Кога решила, остануваше само да ја истриже косата.

“Јас сум толку возбудена и малку нервозна затоа што не знам како ќе изгледам со мојата нова фризура. Се надевам дека промената ќе биде неверојатна”, рече Ниланши непосредно пред фризурата.

Нејзината скратена коса беше врзана во пакет со вкупна тежина од 266 грама.

Ниланши ја донираше косата на компанијата Рипли, а кога ќе пристигне од Индија во САД, ќе биде изложена во музејот Рипли „Верувале или не“.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote