in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Рчењето не само што иритира, туку може да укаже и на здравствени проблеми!

Сите барем еднаш нè разбуди нечиe рчење, а некои среќници ја имаат таа „привилегија“ да го слушаат иритирачкото рчење на нивните партнери секоја вечер.

Но, рчењето понекогаш може да биде само еден од знаците на сериозна здравствена состојба, а лицето кое ‘рчи не е ни свесно за тоа бидејќи симптомите не се веднаш видливи.

Тоа е апнеа за која се верува дека не е дијагностицирана во неверојатни 85% од случаите, според „Британската фондација за бели дробови“.

Третманот на апнеа е многу важен затоа што влијае не само на секојдневниот живот, туку и на долгорочното здравје и животниот век. Различни студии ја поврзуваат апнејата со предвремена смрт, висок крвен притисок, срцев удар и мозочен удар, но и многу други состојби.

Апнеата е релативно честа состојба за која грчењето е типичен знак. Ако го имате, дишењето застанува околу 10 секунди до една минута додека спиете, а тоа се повторува во текот на ноќта. Ова е предизвикано од релаксација на мускулите на устата и грлото и ограничување на дишните патишта, чии причини се различни. Откако мозокот ќе забележи што се случува, тој се обидува да ве разбуди и тогаш повторно почнувате да дишете.

И покрај фактот дека се повторува редовно, многу луѓе можат да спијат преку ноќ дури и без да знаат што се случува. Но, во текот на денот, тие може да се чувствуваат уморно, без да бидат свесни зошто.

Гласно ‘рчење

Се разбира, само затоа што ‘рчи не значи дека имате апнеја. Постојат многу можни причини за грчењето, како што е напорната ноќ по прекумерно консумирање алкохол или несоница, па дури и бременост или дебелина. Но, колку е погласно ‘рчењето, толку потесните дишни патишта. затоа, многу гласно ‘рчење што го буди вашиот партнер може да биде знак на апнеја.

Запирање и започнување на дишењето

Главниот знак на апнеа е запирање на дишењето некое време додека спиете. Ова се случува до 15 пати во еден час кај некој со полесен случај, и повеќе од 30 пати во потешки случаи. Малку е веројатно дека ќе забележите прекин и започнување на дишењето за време на спиењето, поради што апнејата при спиење може да остане недијагностицирана.

Отежнато дишење, рчењето или гушење

Кога вашиот мозок ќе ви испрати сигнал да се разбудите и повторно да започнете да дишете, тоа може да доведе до гушење или задишаност. Ова често се случува кога дишните патишта повторно се отвораат.

Ако се сеќавате дека ова ви се случуваше навечер или му се случи на вашиот партнер, тоа може да значи дека имате апнеја.

Го користите тоалетот често во текот на ноќта

Зголеменото мокрење навечер може да биде знак на многу состојби, вклучително и апнеја. Се јавува поради домино-ефектот на постојано будење ноќе.

Д-р Мери Умлауф од Универзитетот во Алабама откри дека 84 проценти од луѓето со апнеја го имаат овој симптом.

„Кислородот се намалува, јаглерод диоксидот се зголемува, крвта станува се повеќе кисела, пулсот паѓа и крвните садови во белите дробови се стеснуваат. Телото беше предупредено дека нешто не е во ред. Спиењето мора да се разбуди за повторно да ги отвори дишните патишта. За тоа време, срцето забрзува и доживува лажен сигнал за преоптоварување на течности. Срцето лачи протеин сличен на хормон кој му кажува на организмот да се ослободи од натриум и вода, што резултира со ноктурија, односно мокрење навечер “, објаснил докторот.

Чувство на замор

Иако можеби не сфаќате дека сте се разбудиле во текот на ноќта, тоа може да доведе до чувство на замор во текот на денот што може да ви го отежни извршувањето на секојдневните активности и задачи.

Недостаток на концентрација и промени во расположението

Луѓето кои имаат апнеа често пријавуваат тешкотии во концентрацијата и проблеми со меморијата. Ако спиете лошо, големи се шансите да бидете раздразливи следниот ден.

Утринска главоболка

Будењето со главоболки е многу чест знак на апнеја. Според една неодамнешна студија, утринските главоболки влијаат до половина од пациентите кои страдаат од апнеја, а истражувачите сметаат дека главоболката е веројатно предизвикана од вазодилатација, односно проширување на крвните садови предизвикано од недостаток на кислород.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote