in , ,

НервозенНервозен

Ве нервираат комарците? Еве како да се ослободите од нив со помош на некои работи што веќе ги имате во куќата!

Знаеме колку можат да бидат напорни и да ги расипат убавите моменти надвор или да го нарушат нашиот сон во текот на ноќта затоа што влегуваат незабележани внатре.

 

Сепак, постојат природни начини да се заштитите од комарци без употреба на хемикалии.

Растенија

Босилек, рузмарин, лук, лаванда или невен успешно ќе се борат против комарците. Ако имате двор, можете да ги засадите, а тие исто така можат да го најдат своето место на терасата.

Спреј од лаванда или масло за тело

Комарците ја мразат лавандата. Може да направите спреј за тело со есенцијално масло од лаванда или едноставно да го нанесете на кожата.

Јаболков оцет

Неверојатно е колку може да биде корисен јаболковиот оцет како повеќенаменски производ. Повеќето луѓе го имаат дома, па доколку вашето место одеднаш го нападнат комарци, направете свој спреј од оцет. Нанесете го овој спреј на местата каде што инсектите нормално се собираат и почекајте ги резултатите.

Лук

Според некои студии, јадењето лук помага да ги задржите комарците настрана. Овој лек е добра вест за љубителите на лук, но ако сè уште не ви се допаѓа, не мора да го јадете во големи количини. Само сварете го и попрскајте ја смесата на местата каде што се собираат комарците.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote