in

Во иднина роботите ќе ги дезинфицираат авионите! [ВИДЕО]

Швајцарците тестираат робот што убива вируси со ултравиолетова светлина, сè со цел да се намалат негативните ефекти на пандемијата врз авионската индустрија.

Овој робот се тестира со цел да се врати довербата на патниците и да се оживее авионската индустрија во ера кога претрпува големи загуби предизвикани од пандемијата.

Швајцарската компанија „Увеја“ во моментов спроведува вакви тестови на својот робот со аеродромската компанија „Дната“ на чартер авиокомпанијата „Ембраер“ „Хелветик ервејс“.

„Производителите на авиони мора дополнително да ги потврдат овие уреди и да го проучат влијанието на нивната УВ-светлина врз внатрешните облоги, што може да исчезне по многу дезинфекции“, рече ко-основачот на Увеја, Зодок Елмиџи, цитиран од Ројтерс.

Тој се надева дека нивните роботи за чистење можат да го намалат стравот на луѓето од летање, дури и додека кружи Ковид 19, бидејќи, како што рече, оваа технологија е докажана и се користи повеќе од 50 години во болници и лаборатории и е многу ефикасна. и не остава траги.

Елмиџи изјави дека еден робот може да дезинфицира авион со еден брод за 13 минути од почетокот до крајот, а на поголемите авиони ќе им треба повеќе време.

Ројтерс известува дека неговиот тим досега направил три прототипови, од кои едниот бил демонстриран во авион на Хелветика на аеродромот во Цирих, каде минатата година сообраќајот опаднал за 75%.

Лидерите на „Днејт“ се надеваат дека производителите на авиони ќе ги одобрат овие роботи, а Елмичи проценува дека нивната цена би можела да биде околу 15.000 швајцарски франци, бидејќи владите бараат примена на нови мерки за да се осигури дека патниците во авионот се заштитени од инфекција, наведува агенцијата.

Нешто слично беше тестирано од американската авиокомпанија „Џет Блу“ во јули минатата година, од каде објавија дека на роботот му требаат околу 10 минути за да ја дезинфицира кабината на авион од средна големина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote