in

Родители, активирајте ги ОВИЕ опции на TikTok и заштитете ги децата од интернет предатори.

Компанијата претходно ја воведе опцијата Family Pairing.

Многу родители во светот ќе бидат задоволни од фактот дека ТикТок подготвува нови опции за контрола на содржината, што им се нуди на најмладите.

Претходно оваа година, компанијата воведе Семејно спарување и можност за поврзување сметки на родители и нивните деца. Целта е да се зајакне заштитата од интернет предатори, кои демнат за жртвите на популарните социјални платформи.

Во денешниот текст ќе се занимаваме со најважните мерки и нивната намена.

Заштита на Интернет

Опцијата „Барај“ му овозможува на родителот да филтрира клучни зборови, хаштагови или звуци, додека „Управување со времето на екранот“ го ограничува времето на детето да го користи ТикТок.

Постои и „Ограничен режим“ кој забранува содржина несоодветна за најмладите и со тоа ги штити од непријатности и трауми.

За да спречите можност за проблематични коментари, имате опција „Коментар“, и можете да го ограничите пристапот до директни пораки (ДМ), пренесува The Sun.

Секое семејство има „правила“

Претставници на кинеската компанија истакнуваат дека „правилата“ се различни во секое семејство.

„Некои родители ќе користат Семејно спарување само на почетокот, кога нивното дете ќе го инсталира ТикТок, додека други ќе ја задржат можноста за контрола подолг временски период“, беше објавено.

Забележете дека децата исто така можат да активираат мерки за заштита самостојно, без оглед дали семејното спарување е во функција или не.

Како се активира?

Отворете ја апликацијата и страницата на вашиот профил. Кликнете на „три точки“ и опцијата Дигитална благосостојба.

Овде ќе најдете Семејно спарување и одговорете на прашањето „кој ја користи сметката“ со штиклирање на опцијата Родител.

Ќе се појави QR-код на екранот. Подигнете го телефонот на вашето дете и започнете со ТикТок. Повторете ги истите чекори, но на прашањето „кој ја користи сметката“, штиклирајте – Тинејџер. Скенирањето на QR-кодот ќе ги поврзе профилите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote