in

Капитенската лента што Роналдо ја фрли во Белград достигна 13 милиони, парите одат во хуманитарна акција!

Капитенската лента, која Кристијано Роналдо во бес ја исфрли од раката за време на натпреварот против репрезентацијата на Србија, достигна вртоглава цена.

Оваа сума се менува во секое време.

Како дел од хуманитарната акција за помош на лекување на шестмесечниот Гаврил Џурчевиќ од Крагуевац, кој страда од мускулна атрофија на ‘рбетниот столб и на кој му се потребни два и пол милиони евра за лекување, лентата беше ставена на аукција на порталот Лимундо.

Аукцијата започна во 9:42 часот наутро, почетната цена беше 1.000 динари, за да надмине еден милион динари во 17:34 часот, а беа потребни нешто повеќе од два часа за да се достигнат уште еден милион, а во 20:51 часот потребната сума на пари издвои за да стане нечија сопственост, достигнувајќи неверојатни три милиони, а потоа расте понатаму со пет.

Сегашната вредност на лентата е 13 милиони динари, а аукцијата, чии приходи ќе бидат платени за лекување на малиот Гаврил, ќе трае до 09:39 часот на 2 април.

Да потсетиме, Роналдо ја фрли капитенската лента на тревата на мечот меѓу Португалија и Србија во Белград откако неговиот гол не беше признат. Лентата ја подигнал еден од дежурните работници на стадионот „Рајко Митиќ“, а сега тој сака да ја продаде во добротворни цели, а парите од продажбата ќе бидат наменети за петмесечното бебе Гаврил Џурчевиќ.

На малиот Габриел му беше дијагностицирана ретка и смртоносна болест СМА тип 1, а единствениот лек што може да помогне е вреден милиони евра. Лентата се продава на сметката „ЗаједноЗаЖивот“, преку која претходно беа организирани хуманитарни аукции за спортски предмети, како дресови, патики, капитенски ленти на познати спортисти.

Во акцијата се приклучи и СпортКлуб, на кој работникот прво се обрати, велејќи дека ќе се обидат да допрат до некои играчи и до самиот Роналдо, со надеж дека ќе се соберат што повеќе пари и дека приказната ќе го обиколи светот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote